Cygan i Grom – dwa psie dramaty

Są dwie psie historie, które w tym miesiącu sprawiły, że nawet nam, osobom stykającym się na co dzień z cierpieniem, bezdomnością, chorobami i marnym losem zwierząt, pękło serce. Cygan i Grom.

Grom

Z pewnością wiele osób słyszało o smutnym powrocie psa z adopcji. To nasz Grom. 2 lata temu Fundacja Mam Pomysł (operator schroniska) odebrała psa podczas interwencji w gminie Jaworzyna Śląska, na prośbę Prokuratury, bitego psa na łańcuchu. Włożyliśmy wiele trudu, by znaleźć mu dobry dom. Mieliśmy kontakt w trakcie tej adopcji, nic nie zapowiadało takiego zakończenia… Około 2 tygodni temu otrzymaliśmy wiadomość, że nasz pies znalazł się na stacji Orlen w Kostomłotach.

Wychudzony, zaniedbany, z raną na pysku, powłóczący łapami. Nasz piękny, potężny Grom, wielkopsiak o gołębim sercu trafił do nas jako obraz nędzy i rozpaczy. Był w lepszej kondycji, kiedy w 2017 roku uwalnialiśmy go od oprawcy 🙁 …

Grom powrócił do schroniska. Z tego miejsca chcemy bardzo podziękować osobom, które zareagowały, zabrały Groma ze sobą, odczytały jego chip u weterynarza. Gdyby nie oni, nie udałoby nam się pomóc psu.

Grom będzie teraz diagnozowany. Wstępne badania wykazały, że ma problemy z pęcherzem, otrzymał leki. Będziemy szukać dalej sposobu, by mu ulżyć i wyleczyć. Tyje, chodzi coraz lepiej.

Wobec poprzedniego opiekuna Groma złożymy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, Nie wiemy, czy to on zaniedbał psa, czy faktycznie mu uciekł, będzie musiał to udowodnić przez wymiarem sprawiedliwości.

Cygan

Psy były dwa, jednak suczce udało się znaleźć dom tymczasowy, a Cygana Fundacja Mam Pomysł ulokowała w schronisku.

Cygan i Cola były psami żyjącymi w mieszkaniu. Niestety, wyglądają gorzej niż psy, o które zawsze martwimy się najbardziej, czyli łańcuchowe.

Cygan został przyniesiony przez pana do domu jako szczenię i tak 1,5 roku wegetował. Nazywamy to wegetacją, bo niedożywienie, łyse placki i problemy skórne powstałe po pchłach, a także wypuszczanie psa na balkon zamiast spaceru to jest właśnie wegetacja. Cola nie lepiej, została wzięta z hodowli, bez rodowodu oczywiście, kondycją niewiele odbiega od Cygana… Według „właścicieli” ubytki w sierści, spadek masy ciała to jej stały stan i było tak od zawsze.

Psy zostały odebrane, właścicielka zrzekła się praw do zwierząt.

Cygan mieszka w świdnickim schronisku, ucząc się życia… Pies jest łakomy, dużo je, nadrabia masę. Na razie jest bardzo wylękniony, pokochał dwie kobiety z załogi i wolontariuszkę, do których się cieszy, przynosi piłki i zachowuje się niczym normalny pies. Wobec mężczyzn i obcych jest bardzo nieufny. Na razie skupiamy się na odżywieniu Cygana, potem będziemy robić mu badania, na razie nie chcemy stracić jego zaufania.

To bardzo smutne, jaki los spotkał te psy i jak beztrosko podchodzimy jako ludzie do zwierząt, których posiadanie jest olbrzymim przywilejem. Mamy nadzieję, że uda nam się Cygana oswoić i przekonać, że ludzie nie są źli i znaleźć mu dobry dom.

Jak pomóc?

Zadajecie nam często to pytanie.

Jest wiele opcji:

1) Gromowi, Cyganowi, jak i reszcie zwierzaków ze schroniska potrzebne jest zawsze wsparcie leczenia, szczególnie przewlekłego oraz diagnostyki.
Można przekazać darowiznę na konto:
Fundacja Mam Pomysł
07 1750 0012 0000 0000 3089 1082
Jeśli ma zasilić skarbonkę Groma/Cygana (zwierzęta Fundacji utrzymujemy tylko z darowizn od dobrych ludzi), dopisek w tytule: dla Groma/Cygana lub tytułem: Schronisko Świdnica (dla wszystkich).

2) Grom, a także Cygan, tyje i czuje się lepiej dzięki dobremu jedzeniu. Mile widziane karmy suche i mokre bezzbożowe (wysokiej jakości, dobrze przyswajalne, żeby nie musiał jeść marketowych psich karm, które gorzej przyswaja). są to karmy takie jak: Animonda, Butchers w puszkach, Purizon, Brit Care, John Dog, Wiejska Zagroda, Dolina Noteci, Rocco, Lukullus, czy Fitmin. Znajdziecie je w korzystnych cenach w internetowych sklepach zoologicznych, ale pytajcie też w stacjonarnych w Świdnicy, nasze psiaki są traktowane przez te sklepy priorytetowo 🙂

Pamiętajmy, posiadanie zwierzaka to przywilej, nie obowiązek… Psiaki będą do adopcji po doprowadzeniu ich do lepszej kondycji, można jednak kontaktować się z nami mailowo i dopytywać: adopcje@schroniskoswidnica.pl