Podsumowanie roku 2018

Trochę zwlekaliśmy z tym wpisem, ale udało nam się podsumować miniony rok i mówiąc krótko – DZIAŁO SIĘ. Minął drugi rok naszej działalności na Pogodnej 3 w Świdnicy!

Przypomnimy: właścicielem obiektu jest Urząd Miejski w Świdnicy, projekt budowy schroniska znalazł się wśród zwycięskich zadań II edycji budżetu obywatelskiego i na inwestycję przeznaczonych zostało 600 tysięcy złotych. Rada Miejska postanowiła dwukrotnie zwiększyć pulę na tę inwestycję. Koszt budowy schroniska to ok. 1 800 tysięcy złotych. Miasto Świdnica na zabezpieczanie wszystkich bezdomnych zwierząt z terenu miasta, działalność pogotowia weterynaryjnego dla zwierząt z wypadków, opiekę nad kotami wolno żyjącymi przeznacza co rok 230 tysięcy złotych. Schronisko realizuje wszystkie te zadania wspólnie z Urzędem Miejskim oraz Strażą Miejską w Świdnicy. Dodatkowo posiadamy podpisane umowy z innymi gminami na odpłatne zabezpieczanie bezdomnym psów i kotów.

Operatorem schroniska jest Fundacja Mam Pomysł z siedzibą w Bielawie. To na konto tej organizacji trafiają Wasze darowizny finansowe i dzięki nim utrzymujemy wysoki standard działania. Prosimy nie obawiać się takiej zależności – ludzie schroniska to również ludzie fundacji, wiele prac społecznych wykonujemy poza placówką, w charakterze wolontariatu 🙂

Liczby roku 2018

Pomimo, iż przyjęliśmy o 86 zwierząt mniej w stosunku do roku 2017, nasi podopieczni byli bardziej wymagający. Przez cały rok przyjęliśmy może kilkanaście zdrowych kociąt. Pozostałe były zakatarzone, zarobaczone, CHORE. Koszty opieki weterynaryjnej to nadal kwota około 10 000 zł miesięcznie, jednakże rąk do pracy i pracownika przybyło, zmieniły się nasze obowiązki.

Łącznie w 2018 roku przyjęliśmy do schroniska 443 zwierzęta (257 psów, 182 koty i 4 inne), do adopcji trafiła liczba 158 kotów, 139 psów, 5 innych. 109 zwierząt powróciło do swoich właścicieli. Rok zamknęliśmy łącznie z liczbą 48 podopiecznych.

Ten rok był pełen wyzwań i zmiany naszego podejścia. Wiele doświadczeń wpłynęło na zmiany wewnętrzne, w funkcjonowaniu placówki i pracowaliśmy z jeszcze większą mocą.

Na koniec roku aktywnych było 109 porozumień wolontariackich, w tym 3 grupowe, gdyż współpracujemy ze szkołami i organizujemy tzw. szkolny wolontariat na terenie naszej placówki. Gdyby nie wolontariusze, nie udałoby nam się oddawać efektywnie zwierząt do adopcji. To oni pomagają nam poznać charaktery, wykonują zdjęcia i ogłoszenia adopcyjne. Ta strona i strona na Facebooku istnieje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i pracowników naszego schroniska!

Dzięki darczyńcom w ogóle istniejemy. Nie boimy się takiego stanowiska, bo napędzacie naszą pracę. Nie byłoby takiej jakości opieki, gdyby nie podarowana przez Was karma, koce, smycze, obroże, legowiska, przysmaki. Dary rzeczowe wypełniają nasz magazyn po brzegi i wiemy, że jesteśmy bezpieczni z całą naszą wesołą gromadką psów i kotów.

W tym roku postawiliśmy na wiele akcji:

 • uruchomiliśmy zbiórkę na obroże Foresto wiosną, by zabezpieczyć psy przeciw kleszczom – sukces, każdy pies miał swoją obrożę!
 • w kwietniu układaliśmy wspólnie płytki. Świetna akcja, świetni ludzie, mnóstwo dobrej zabawy i nowe doświadczenie dla nas, sami spójrzcie: klik!
 • z woloPatrycją uruchomiliśmy projekt Wirtualnej Adopcji, dzięki któremu możecie wspierać i uczestniczyć w życiu pupila, Waszego faworyta w naszym schronisku.
 • ogłosiliśmy 6 naborów wolontariackich, zmieniając wiosną zasady i powróciliśmy do idei egzaminowania ochotników i dokładnego szkolenia.
 • co kwartał organizowaliśmy bazarek na Facebooku, który nie odbyłby się bez woloAgaty, a w ostatniej edycji również bez Bianki, Patrycji, Natalii, Wiktorii, czy Eweliny, bo pracy było mnóstwo. Od fotografowania, po pakowanie i wysyłkę 🙂
 • odważyliśmy się stworzyć z Fundacją Mam Pomysł nasz pierwszy kalendarz-cegiełkę na rok 2018. 12 miesięcy nasze pupile cieszyły Wasze oko.
 • nasze największe przedsięwzięcie tego roku to organizacja Dnia Otwartego 1 września. Sami spójrzcie, co się działo: klik
 • schronisko odwiedzali również goście, którzy stali się ambasadorami adopcji i pomogli promować naszych podopiecznych klik
 • uczestniczyliśmy w rozmaitych eventach: Furia Świdnicka, Targi Ziemi w Kraskowie, gdzie zbieraliśmy dary dla naszych podopiecznych i poznawaliście nas lepiej 🙂
 • Wolontariat pracowników firmy Colgate był również niemałym wydarzeniem 🙂 klik
 • jesienią odwiedzaliśmy szkoły i przedszkola z podopieczną Lucy lub Sabą. Dzieci i młodzież mieli okazję poznać naszą pracę, dowiedzieć się więcej na temat obcowania z psem i o tym, jak im pomagać.
 • W grudniu odbyła się Świąteczna zbiórka w Galerii Świdnickiej. Byli z nami wolontariusze i pracownicy Schroniska dla Zwierząt w Wałbrzychu. Mogliście nas poznać, nabyć kalendarz-cegiełkę i zostawić coś dla zwierzaków.

Trudno jednym wpisem opowiedzieć 365 dni naszego działania, ale mamy nadzieję, że widać skalę i ogrom przedsięwzięcia. Nasi pracownicy to ludzie z pasją i sercem. Bez tych cech nie utrzymalibyśmy poziomu naszej pracy i pomocy. Tylko zaangażowanie całej ekipy oznacza tak zachowany dobrostan zwierząt.

Dziękujemy naszym przyjaciołom za zaangażowanie i wsparcie naszej załogi w tak trudnym zadaniu. Jego realizacja to dla nas duma. Cieszymy się, że byliście z nami kolejny rok i tym podsumowaniem możemy opisać efekty wspólnych działań!

Ogromnie dziękujemy za nasz wspólny, drugi rok działalności Schroniska!